OD120 – Wykorzystanie w Przemyśle Motoryzacyjnym

Gratowarka OD120

Zadziory powstają na zewnątrz i wewnątrz obrabianego materiału. Są one niemożliwe do uniknięcia I stanowią nieporządany efekt różnych procesów produkcyjnych( jak np. cięcia). Istnieje kilka procesów służących do gratowania/usuwania tych zadziorów.

Powszechnie stosowanym i zarazem najstarszym procesem usuwania gratu jest praca ręczna przy użyciu pasów ściernych lub szczotek drucianych. Jest ona jednak bardzo czasochłonna i niemożliwa do zastosowania w liniach produkcyjnych. Dodatkowo podczas takiego procesu w łatwy sposób może dojść do wypadku podczas pracy.

Gratowarka do końcówek jest jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań do usuwania zadziorów z elementów po cięciu na przecinarkach taśmowych. Usuwa ona w sposób powtarzalny grat zewnętrzy i wewnętrzny bez konieczności obracania rury. OD to odpowiedź na ręczny proces gratowania. OD zapewnia szybszy, prostszy, bezpieczniejszy sposób usuwania zadziorów zewnętrznych i wewnętrznych.

Proces jesty bardzo prosty, ponieważ operator nie musi obracać rury – szczotki obracają się wokół wszystkich kształtów obrabianej końcówki. Na urządzeniu OD jesteśmy w stanie gratować końcówki rur, profili, płaskowników oraz różnych innych kształtów ( np profile aluminiowe o specjalnych kształtach). W maszynie OD nie tylko “blokujemy” obrabiany element … ale również dzięki osłonom zapewniamy bezpieczeństwo i czystość stanowiska pracy.

Firma Magneti Marelli ( spółka firmy FIAT) produkuje szeroką gamę produktów i rozwiązań dla segmentu motoryzacyjnego.
Jednym z obszarów działalności są systemy wydechowe, takie jak katalizatory, przetworniki filtrów cząstek stałych i tłumniki. Końcówki tłumników są przyciane pod kątem i tam pojawia się między innymi grat. Rozwiązaniem dla nich było zastosowanie maszyn OD co pozwoliło na bezpieczne gratowanie elementów w liniach produkcyjnych. Polska fabryka posiada obecnie 7 maszyn OD120, które pracują 7 dni w tygodniu po 24 godziny na dobę.

Maszyna do Obustronnego Zaokrąglania Krawędzi DM1100 2C:

Wyślij plik ( .pdf, .jpg : max rozmiar 10MB)


Share this post